Zabezpieczenie w orzeczeniach o ustalenie nieważności kredytu frankowego

Miało być o rozwodach i prawie rodzinnym, ale nawiązując do ostatnich informacji i orzeczeń będzie o #kredytfrankowy. Czuć powiew zmian, miejmy nadzieje, że na stałe.

W dniu 15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości EU wyrokiem w sprawie C-287/22 rozstrzygnął kwestie dotyczącą możliwości zabezpieczenia poprzez wstrzymanie płatności rat w przypadku umów frankowych, co do których umowa kredytu zawiera nieuczciwe warunki.

Pomimo wielokrotnych prób, niestety Sądy konsekwentnie nie korzystały z tej możliwości i oddalały wnioski o zabezpieczenie mające uchronić konsumentów przed spłatą dalszych rat, kredytu, który został nadpłacony. Ostatnio udało się!

Sąd Okręgowy w Łodzi przyjął wniosek o zabezpieczenie, wstrzymał płatności rat od czerwca 2023 roku, zabezpieczył możliwość wypowiedzenia umowy kredytu, dając tym samym oddech kredytobiorcy! Mam nadzieje, że wyrok ten będzie zapowiedzią pozytywnych zmian dla kredytobiorców i przyczyni się do zmiany również przyjętej linii orzeczniczej.

Wkleiłbym treść uzasadnienia orzeczenia, ale Sąd korzystając z art. 357 § 6 kpc odstąpił od jego sporządzenia uwzględniając w całości wniosek strony powodowej i argumenty przytoczone w pozwie.

 

Poniżej teza wyroku TSEU w sprawie C-287/22 (Legalis nr 2950966).

Art. 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dyrektywy 93/13 z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich (Dz.Urz.UE L z 1993 r., Nr 95, s. 29) w związku z zasadą skuteczności należy interpretować w ten sposób, iż stoją one na przeszkodzie orzecznictwu krajowemu, zgodnie z którym sąd krajowy może oddalić złożony przez konsumenta wniosek o zastosowanie środków tymczasowych mających na celu zawieszenie, w oczekiwaniu na ostateczne rozstrzygnięcie w przedmiocie unieważnienia zawartej przez tego konsumenta umowy kredytu ze względu na to, że owa umowa kredytu zawiera nieuczciwe warunki, spłaty rat miesięcznych należnych na podstawie tej umowy kredytu, w sytuacji gdy zastosowanie takich środków tymczasowych jest konieczne dla zapewnienia pełnej skuteczności tego orzeczenia.