Podział majątku wspólnego małżonków w postępowaniu rozwodowym
Orzeczenie rozwodu zawsze prowadzi w następnym kroku do postępowania w zakresie podziału majątku wspólnego byłych małżonków.
Natomiast małżonkowie, którzy zdecydują się na przeprowadzenie postępowania rozwodowego w sposób zgodny, w tym przede wszystkim bez orzekania o winie, któregokolwiek z małżonków, Sąd w toku postępowania rozwodowego może na wniosek jednego z małżonków w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu (art. 58 § 3 k.r.o.).
W uchwale pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 1978 r. III CZP 30/77, (OSNC z 1978 r. Nr 3, poz. 39) wskazano, że przeprowadzenie w wyroku rozwodowym podziału majątku wspólnego stron nie powoduje nadmiernej zwłoki postępowania nie tylko wtedy, gdy między stronami nie ma sporu co do składu i sposobu podziału tego majątku, lecz także wtedy, gdy wyjaśnienie spornych między stronami okoliczności, bądź też takich okoliczności, które sąd obowiązany jest ustalić z urzędu, wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego w ograniczonym przedmiotowo i czasowo zakresie.
Skorzystać z możliwości przeprowadzenia podziału majątku wspólnego w postępowaniu rozwodowym, mogą a wręcz powinny osoby, które pozostają zgodne co do składników wchodzących do majątku wspólnego, a także dokonały zgodnych ustaleń w zakresie ich podziału między sobą. Istnienie takiego porozumienia między rozwodzącymi się małżonkami pozwala na rozwiązanie związku małżeńskiego oraz kwestii majątkowych z tym związanych w sposób bardziej ekonomiczny i zdecydowanie szybszy, albowiem zamiast dwóch postępowań odrębnych zarówno rozwód jak i podział majątku wspólnego zostają rozstrzygnięte w jednym postępowaniu.